Επόμενη δοκιμή που θα σας παρουσιάσουμε, είναι αυτή του αρκετά δημοφιλούς στους ελληνικούς δρόμους, Nissan Note με τον κινητήρα του 1,4 λίτρου. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον κύριο Ιορδανίδη Κυριάκο, και την Nissan Νικ. Ι. Θεοχαράκης που μας παρείχε το αυτοκίνητο για την δοκιμή.
Το Note δεν είναι είναι ένα πρωτοεμφανιζόμενο αυτοκίνητο στην ελληνική αγορά, αλλά ένα από τα μοντέλα της Nissan που έχει ήδη αρκετά καλές πωλήσεις. Πλέον διανύει ήδη την δεύτερη νιότη του μετά το facelift που υπέστη. Εξωτερικά οι διαφορές εντοπίζονται κυρίως στα φωτιστικά σώματα, τους προφυλακτήρες, αλλά και την εμπρός μάσκα, αφού το αμάξωμα έχει παραμείνει ίδιο με του προηγούμενου μοντέλου. Σχεδιαστικά, η εμφάνισή του παραπέμπει σε πολυμορφικό αυτοκίνητο, αλλά διατηρεί τις σχετικά μικρές διαστάσεις ενός άνετου αυτοκινήτου πόλης.
Μπροστά οι αλλαγές που έχει υποστεί του δίνουν μια πιο φρέσκια και παιχνιδιάρικη εμφάνιση, διατηρώντας τις μεγάλες διαστάσεις των φωτιστικών σωμάτων και χρησιμοποιώντας την μάσκα που η Nissan αρχίζει να εφαρμόζει στα νέα μοντέλα της. Βλέποντας το αυτοκίνητο από το προφίλ του, δεν θα παρατηρήσουμε κάποια διαφορά από τον προκάτοχό του, ενώ φτάνοντας στην πίσω άκρη του αυτοκινήτου, βρίσκουμε τα γνωστά πλέον φωτιστικά σώματα τύπου μπούμερανγκ, με ελάχιστες διαφορές. Επίσης παρατηρούμε ότι οι πλαστικές λεπτομέρειες πάνω στους προφυλακτήρες, είναι πλέον στο χρώμα του αυτοκινήτου αντί για μαύρες.
Οι χώροι του αυτοκινήτου, είναι αρκετά άνετοι ακόμα και για τους πίσω επιβάτες, και αρκετά λειτουργικοί. Η πίσω σειρά τον καθισμάτων, είναι συρόμενη, βοηθώντας τον ιδιοκτήτη του Note, εξοικονομήσει κάποιο χώρο από το χώρο τον αποσκευών, αν δεν απαιτείται αρκετός χώρος για τα γόνατα των πίσω επιβατών. Χώρους για μικροαντικείμενα, θα βρούμε στις μπροστά πόρτες και στην κεντρική κονσόλα. Επίσης το ντουλαπάκι μπροστά από τον συνοδηγό εκτός από τον χώρο που κλείνει έχει και έναν εξωτερικό χώρο για την τοποθέτηση αντικειμένων που χρησιμοποιούμε πολύ τακτικά. Στις πλάτες των μπροστά καθισμάτων, υπάρχουν τραπεζάκια αεροπορικού τύπου με θήκες για κάποιο ποτήρι ή μπουκάλι, και ανάμεσα στα δύο μπροστινά καθίσματα, θα βρούμε άλλες δύο θήκες για μπουκάλια. Επίσης χαμηλότερα στις πλάτες των μπροστά καθισμάτων υπάρχουν τσέπες για μικροαντικείμενα, ή περιοδικά κλπ.
Ο χώρος αποσκευών, είναι πλήρως τροποποιήσιμος, αφενός με την μετακίνηση των πίσω καθισμάτων, αλλά αφετέρου και με την δυνατότητα τροποποίησης του πατώματός του. Εκτός από το κλασικό πάτωμα του χώρου αποσκευών, το αυτοκίνητο έχει άλλα 2 κομμάτια τα οποία μπορούν να μετακινηθούν και να αλλάξουν την διαρρύθμιση του χώρου. Παραδείγματος χάριν, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το ένα από αυτά, για να χωρίσουμε τον χώρο αποσκευών σε δύο τμήματα (εμπρός τμήμα, πίσω τμήμα), ή να δημιουργήσουμε ένα ράφι, ή ακόμα και να φτιάξουμε ένα ψευδοπάτωμα. Επίσης τα δύο κομμάτια αυτά από την κάτω μεριά τους, δεν έχουν επένδυση όμοια με του υπόλοιπου χώρου, αλλά είναι πλαστικά, με αποτέλεσμα να μπορούν να χρησιμοποιηθούν γυρνώντας τα απλά ανάποδα, ως καλύμματα του πατώματος, αν θέλουμε να τοποθετήσουμε κάποιο αντικείμενο που θα λερώσει την τυπική ταπετσαρία.
Η ποιότητα κατασκευής και συναρμολόγησης του εσωτερικού κυμαίνεται σε πολύ καλά επίπεδα, όπως και η ποιότητα των υλικών που έχουν χρησιμοποιηθεί. Ο πίνακας οργάνων είναι πλήρης και το κέντρο της κονσόλας θα βρούμε κάποιες θήκες για μικροαντικείμενα και ποτήρια και τα χειριστήρια του κλιματισμού, καθώς και του ηχοσυστήματος, το οποίο έχει δυνατότητα σύνδεσης κάποιας τηλεφωνικής συσκευής μέσω της τεχνολογίας Bluetooth, και δυνατότητα αναπαραγωγής ήχου μέσω της εισόδου AUX που βρίσκεται στον καλυμμένο χώρο μικροαντικειμένων, πάνω από την κεντρική μονάδα.
Ο κινητήρας των 1400 κυβικών εκατοστών, δεν θα λέγαμε ότι ενθουσιάζει με τις εκρηκτικές αποδώσεις του, αλλά καταφέρνει καλά την αποστολή που έχει κληθεί να εκτελέσει. Δηλαδή θα σας μετακινήσει άνετα εντός πόλης χωρίς πρόβλημα, χάρη στον χαμηλόροπο κινητήρα του. Επίσης όταν θα χρειαστεί να κινηθείτε εκτός πόλης δεν θα σας προβληματίσει καθόλου αφού μπορεί ο κινητήρας να μην είναι κάτι το ιδιαίτερο, ωστόσο η δύναμή του επαρκεί για την άνετη μετακίνησή σας. Τέλος οι ονομαστικές καταναλώσεις του είναι χαμηλές για τον κυβισμό του, και θα καταφέρετε αρκετά εύκολα να τις πετύχετε, οδηγώντας πάντα συνετά.
Το αυτοκίνητο της δοκιμής μας ήταν η έκδοση Acenta Pack και το κόστος της ανέρχεται στα 15320€. Οι τιμές του Note για τον χιλιοτετρακοσάρι κινητήρα ανέρχονται από τα 13740€ ως τα 15770€, ενώ αν προτιμήσετε των μεγαλύτερο κινητήρα του 1,6 λίτρου θα πρέπει να έχετε έτοιμα από 15670€ ως και 19250€ αναλόγως την έκδοση.
Τεχνικά Χαρακτηριστικά:
Κυβισμός: 1386 (κ.εκ.)
Ιπποδύναμη: 88 hp
Μέγιστη ροπή: 12,8 Nm
Τελική ταχύτητα: 163 χλμ/ώρα
Επιτάχυνση (0-100 χλμ/ώρα): 13,4 δευτερόλεπτα
Μέση κατανάλωση (μικτός κύκλος): 5,9 λίτρα / 100 χλμ
Εμείς και οι συνεργάτες μας αποθηκεύουμε ή/και έχουμε πρόσβαση σε πληροφορίες της συσκευής που χρησιμοποιείται για να πλοηγηθείτε στο Driving Life, όπως cookies και επεξεργαζόμαστε προσωπικά δεδομένα, όπως μοναδικά αναγνωριστικά και τυπικές πληροφορίες που αποστέλλονται από μια συσκευή για εξατομικευμένες διαφημίσεις και περιεχόμενο, μέτρηση διαφημίσεων και περιεχομένου, καθώς και απόψεις του κοινού για την ανάπτυξη και βελτίωση προϊόντων.
Με την άδειά σας, εμείς και οι συνεργάτες μας ενδέχεται να χρησιμοποιήσουμε ακριβή δεδομένα γεωγραφικής τοποθεσίας και ταυτοποίησης μέσω σάρωσης συσκευών. Μπορείτε να κάνετε κλικ για να συναινέσετε στην επεξεργασία από εμάς και τους συνεργάτες μας όπως περιγράφεται παραπάνω. Εναλλακτικά, μπορείτε να αποκτήσετε πρόσβαση σε πιο λεπτομερείς πληροφορίες και να αλλάξετε τις προτιμήσεις σας πριν συναινέσετε ή να αρνηθείτε να συναινέσετε. Λάβετε υπόψη ότι κάποια επεξεργασία των προσωπικών σας δεδομένων ενδέχεται να μην απαιτεί τη συγκατάθεσή σας, αλλά έχετε το δικαίωμα να αρνηθείτε αυτήν την επεξεργασία. Οι προτιμήσεις σας θα ισχύουν μόνο για αυτόν τον ιστότοπο. Μπορείτε πάντα να αλλάξετε τις προτιμήσεις σας επιστρέφοντας σε αυτόν τον ιστότοπο ή επισκεπτόμενοι την πολιτική απορρήτου μας.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies για να βελτιώσει την εμπειρία σας ενώ περιηγείστε στον ιστότοπο. Από αυτά, τα cookies που κατηγοριοποιούνται ως απαραίτητα αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησής σας, καθώς είναι απαραίτητα για τη λειτουργία βασικών λειτουργιών του ιστότοπου. Χρησιμοποιούμε επίσης cookies τρίτων που μας βοηθούν να αναλύσουμε και να κατανοήσουμε πώς χρησιμοποιείτε αυτόν τον ιστότοπο. Αυτά τα cookies θα αποθηκευτούν στο πρόγραμμα περιήγησής σας μόνο με τη συγκατάθεσή σας. Έχετε επίσης την επιλογή να εξαιρεθείτε από αυτά τα cookie. Ωστόσο, η εξαίρεση από ορισμένα από αυτά τα cookie μπορεί να επηρεάσει την εμπειρία περιήγησής σας.
Τα Απαραίτητα cookies είναι οι απολύτως απαραίτητες επιλογές για την λειτουργία του ιστοτόπου. Αυτά τα cookies διασφαλίζουν τις βασικές λειτουργίες και τα διάφορα συστήματα ασφαλείας της ιστοσελίδας, ανώνυμα.
Cookie
Duration
Description
cookielawinfo-checbox-analytics
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checbox-functional
11 months
The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checbox-others
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-necessary
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-performance
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy
11 months
The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Τα Λειτουργικά cookies βοηθούν στην ορθή λειτουργία του ιστοτόπου, όπως τον διαμοιρασμό του περιεχομένου σε πλατφόρμες κοινωνικής δικτύωσης, καταγραφή σχολίων και άλλες βασικές λειτουργίες
Τα cookies Βελτίωσης Επίδοσης χρησιμοποιούνται για να αναλύεται και να βελτιώνεται η επίδοση του ιστοτόπου κατά τη χρήση, πράγμα το οποίο βοηθάει να σας προσφέρουμε μια καλύτερη εμπειρία περιήγησης.
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Τα cookies των Διαφημίσεων χρησιμοποιούνται για να παρέχουν στους επισκέπτες διαφημίσεις σχετικές με τα ενδιαφέροντά τους. Αυτά τα cookies παρατηρούν τις κινήσεις των επισκεπτών κατά τη διάρκεια της περιήγησής τους σε διάφορες ιστοσελίδες και συλλέγουν πληροφορίες με σκοπώ να παρέχουν προσωποποιημένες διαφημίσεις